Na czym polega terapia schematu?
Terapia schematu (ST) jest innowacyjnym podejściem integracyjnym, rozwiniętym przez Jeffreya Younga jako kontynuacja i rozszerzenie tradycyjnej terapii poznawczo- behawioralnej. Terapia schematu czerpie inspirację zarówno z CBT jak i z teorii przywiązania oraz terapii skoncentrowanej na emocjach. W odróżnieniu od standardowej terapii CBT, terapia schematu kładzie większy nacisk na rolę głębokiej relacji terapeutycznej ze szczególnym uwzględnieniem reparentingu, skupia się na problemach głęboko zaburzonych emocji oraz dysfunkcjach osobowościowych, stosując przy tym obok interwencji poznawczych, także techniki afektywne i doświadczeniowe. Terapia schematu cieszy się coraz większą popularnością dzięki potwierdzonej empirycznie skutecznością.
Dla kogo jest terapia schematu?
Terapię schematu skierowana jest do osób, które doświadczają ciągle powtarzających się problemów w swoim życiu. Rekomendowana jest dla pacjentów z chronicznymi zaburzeniami osobowości, między innymi narcystycznymi czy borderline.
Czy terapia schematu jest skuteczna?
Coraz liczniejsze wyniki randomizowanych badań wskazują na terapię schematu jako wysoce efektywną metodę terapeutyczną, między innymi w przypadku pacjentów z diagnozą zaburzenia osobowości borderline lub z clusteru C.